11. 5. 2023
Vlastní vytápění – za jakých podmínek se vyplatí?

Centrální zásobování teplem je jedním z nejekologičtějších a zároveň i nejhospodárnějších způsobů vytápění. Má dlouholetou historii nejen u nás v České republice, ale i ve vyspělých západních zemích. Přesto mu konkuruje několik alternativních zdrojů od kotlů a tepelných čerpadel až po solární panely. V tomto článku se zaměříme právě na výhody a nevýhody vlastního vytápění.
Při jaké ceně tepla má smysl o změně uvažovat?
Teplárny si dobře uvědomují množství konkurence, proto je cena tepla z centrálního zásobování stanovena tak, aby byla konkurenceschopná. Mluvíme o tzv. substituční ceně – konečné ceně tepla, při které se nevyplatí odpojení od centrálního zásobování a přechod na zdroj konkurenční. V praxi to znamená, že nachází-li se cena tepla z centrálního zdroje na úrovni stejné, nižší nebo jen mírně vyšší než u alternativního zdroje, neexistují ekonomické důvody k odpojení od centrální soustavy.
U vlastních zdrojů ztrácíte komfort a přebíráte zodpovědnost
Případná substituce centrálního zásobování jiným alternativním zdrojem je vždy doprovázena nemalou investicí a ztrátou současného komfortu. Centrální zásobování je totiž komplexní službou, která v sobě zahrnuje:
- nepřetržitý monitoring provozu a kvality dodávky tepla a teplé užitkové vody prostřednictvím centrálního dispečinku
- bezprostřední zásahy v případě poruchy nebo závady prostřednictvím pohotovostní služby
- odborné zajištění veškerých servisů, oprav a revizí instalovaného zařízení
- optimalizovaný provoz a údržbu zařízení
- realizaci úsporných opatření na provozovaných zařízeních
- jistotu celoroční a bezpečné dodávky tepla a teplé užitkové vody
- minimalizaci ekologických dopadů na životní prostředí
Všechny tyto služby jsou zahrnuté v konečné ceně za dodávku tepla z centrálního systému. I toto by mělo být dobře zváženo, neboť všechny zmiňované činnosti přecházejí na bedra odběratelů.
Výhody a nevýhody vlastního vytápění
Výhodou decentralizace je vlastní nezávislost, v ojedinělých případech levnější teplo, nevýhodou pak hlavně časová náročnost a zodpovědnost. Velmi často se při instalaci alternativních zdrojů zapomíná na to, že nový provozovatel (představenstvo bytového družstva nebo předseda SVJ) ponese plnou právní zodpovědnost za provoz kotelny. A to od samotného rozhodnutí před uvedením do provozu, při vlastním provozu až po zajištění vydání místního provozního předpisu.
Povinnosti spjaté s vlastním vytápěním
Nový provozovatel na sebe bere zodpovědnost za bezpečnost, komfort a soulad s právními předpisy. Musí se postarat o revize, zkoušky, odborné prohlídky a další. Připomeňme si některé zákonné povinnosti spojené s provozem alternativních zdrojů.
- místní provozní řád
- provozní deník
- revize elektrokotelny
- revize detekování úniku plynu
- kontrola a revize tlakových nádob
- kontrola a zkouška hasicích přístrojů
- kontrola kotlů
- odborné prohlídky
- občasná odborná obsluha a její odborná kvalifikace
- výchozí revize plynových zařízení
- výchozí revize elektrického zařízení a hromosvodů
- čistění a kontrola spalinových cest a komínů
- stabilní hasicí zařízení
Malí znečišťovatelé neplatí, ale…
Podle české legislativy platí emisní poplatky pouze “velký znečišťovatel”, což znevýhodňuje centrální zdroje. Osvobození malých decentrálních zdrojů od všech poplatků ale neznamená, že jsou ekologičtější, čistší a ekonomičtější. V řadě případů je tomu právě naopak. Pokud by došlo k masivnímu odpojování od centrálního zásobování, rozhodně by to nevedlo k čistějšímu životnímu prostředí. Při přechodu na domovní plynové kotelny by došlo k nárůstu koncentrace oxidů dusíku (NOₓ) na sídlištích. V době předsednictví naší vlády v EU bylo navíc rozhodnuto o zpoplatnění emisních povolenek i pro malé zdroje, takže do budoucna i zde náklady strmě porostou.
“Pokud výhledově zvažujete alternativní zdroje vytápění, je vždy dobré provést detailní technicko-ekonomickou analýzu zohledňující všechny parametry daného objektu a navrhovaného alternativního zařízení. Poraďte se s nezávislým odborníkem, který není prodejcem decentrálních zdrojů. V případě nejistot se neváhejte obrátit na naše obchodní oddělení.” Kateřina Drbalová, vedoucí oddělení obchodu a marketingu.
TERMO Děčín a.s.